Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Z życia poety. Rys historyczny, 1881

Z życia poety. Rys historyczny przez Jana Thorau (przeł. Monika Rybicka) [w:] „Nowe Mody Paryzkie”, 1881, nr 16, str. 4–5

Sygnatura BJ: 1630 IV czasop

Obok postawy i wartości narodowych, XIX-wieczne wizerunki Camõesa rozpowszechniane za pośrednictwem rozmaitych tekstów, w tym publikowanych w periodykach kierowanych do różnych grup odbiorców, odzwierciedlają także wątki z życia uczuciowego poety, nie mniej enigmatycznego niż inne sfery biografii Portugalczyka. Kierując się nakreślonymi w wierszach Camõesa portretami różnych kobiet, obdarzonych rzeczywistymi lub poetyckimi imionami, starano się dociec, kim były adresatki owych utworów i jak potoczyły się ich relacje z autorem liryków. Na bazie owych domysłów, bodaj największe znaczenie nadawano niespełnionej miłości poety do damy identyfikowanej jako Catarina de Ataíde, dwórka portugalskiej królowej. Związane z żywionym do niej uczuciem tęsknota, cierpienie, żal i gorycz rozczarowania z czasów młodości, w interpretacjach ówczesnych badaczy losów Camõesa, a także autorów tekstów literackich, miały towarzyszyć poecie przez wiele lat jego dalszego życia.

Do tej historii nawiązuje także publikacja, która ukazała się w czasopiśmie dla kobiet „Nowe Mody Paryzkie”, w jednym z numerów z 1881 roku. W tekście nakreślono biografię Camõesa, przywołując utrwalone wówczas wyobrażenia na ten temat.