Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Don Sébastien de Portugal, 1836

Aleksander Przezdziecki

Don Sébastien de Portugal. Drame historique en prose en trois actes et cinq tableaux par le Comte Alexandre Przezdziecki, Saint-Pétersbourg: chez Charles Kray 1836

Sygnatura BJ: 29208 II

Recepcję dzieła i postaci Camõesa w polskiej literaturze romantycznej obrazują pewne nawiązania obecne w twórczości najwybitniejszych przedstawicieli tej epoki, jak Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki czy Cyprian Kamil Norwid, a także w utworach mniej znanych współcześnie autorów. W gronie tych drugich odnajdziemy Aleksandra Przezdzieckiego (1814–1871), który w swoich czasach wyróżnił się przede wszystkim dzięki prowadzonym badaniom historycznym i działalności edytorskiej. Jego dramat pt. „Don Sébastien de Portugal” należy do tekstów literackich inspirowanych historią Portugalii, a także postacią Camõesa, w których można doszukać się aluzji do sytuacji Polski w okresie rozbiorów. Przełomowe wydarzenia z dziejów Portugalii z lat 1578–1580, kiedy to na skutek kryzysu dynastycznego wywołanego bezpotomną śmiercią młodego króla Sebastiana I w bitwie pod Alcácer-Quibir w Maroku (1578), kraj utracił niezawisłość polityczną na rzecz hiszpańskiego imperium, pozwalały polskim autorom przekazać w podtekście treści i przesłania o charakterze politycznym i patriotycznym, aktualne w ówczesnych polskich realiach.

W dramacie Przezdzieckiego postać Camõesa staje się symbolem szczerego i głębokiego przywiązania do chylącej się ku upadkowi ojczyzny i do jej prawowitego władcy, których jednak nic nie jest w stanie uchronić przed tragicznym losem, podobnie jak wiernego im aż do końca poety.

Sztukę, napisaną w języku francuskim, zaprezentowano publiczności, a także wydano drukiem w 1836 roku w Petersburgu.