Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Libri Picturati (A38 Miscellanea Cleyeri) ok. 1640–1757

Libri Picturati (A38 Miscellanea Cleyeri)

ok. 1640–1757

rękopis, rysunek

ze zbiorów dawnej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie

Sygnatura BJ: Libri Picturati A38

Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa

Tytuł nadany niniejszemu woluminowi z zespołu Libri Picturati wskazuje, że łączy on różnorodne ilustracje, pozyskane w większości dzięki Andreasowi Cleyerowi (1634–ok. 1698), niemieckiemu lekarzowi i botanikowi, który od lat 60. XVII wieku pozostawał w służbie Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Wieloletni pobyt na Jawie oraz w Japonii pozwolił Cleyerowi rozwinąć badania nad egzotyczną florą, co zaowocowało kilkoma istotnymi publikacjami o charakterze botaniczno-medycznym. Szczególne zainteresowanie uczonego wzbudzały rzadkie i ciekawe okazy roślinne o właściwościach medycznych. Ponadto Cleyer zaprojektował m.in. ogród botaniczny w Batawii (dzisiejsza Dżakarta), ówczesnej stolicy Holenderskich Indii Wschodnich.

Cleyer utrzymywał kontakty z przyrodnikami w Europie, w tym z Chistianem Mentzelem (1622–1701), botanikiem i sinologiem, a zarazem osobistym lekarzem elektora brandenburskiego Fryderyka Wilhelma I (1620–1688). Posyłał swoje notatki, a także ryciny Mentzelowi, który również sprawował pieczę nad księgozbiorem niemieckiego władcy. To właśnie Mentzel miał nadać tomowi Miscellanea Cleyeri kształt, w jakim możemy podziwiać go obecnie, dokonując uporządkowania rycin, które wcześniej pozostawały rozproszone. Ponadto przypuszcza się, że materiały mogły należeć do podręcznych zasobów Mentzela, zaś do biblioteki władcy trafiły w 1757 roku.

Warto wyjaśnić, że zainteresowania botaniczne Cleyera sięgały też innych regionów zamorskich posiadłości Holendrów, dokąd uczony posyłał swoich współpracowników. Prezentowany wolumin obejmuje szereg rycin ukazujących roślinność z Przylądka Dobrej Nadziei, który to obszar Holenderska Kompania Wschodnioindyjska skolonizowała począwszy od 1652 roku. W tomie przeważają jednak ilustracje o tematyce przyrodniczo-etnograficznej dotyczące terenów azjatyckich. Obok wizerunków roślin, znalazły się w nim ilustracje przedstawiające zwierzęta, jak nosorożec (przypuszczalnie sumatrzański), a także szkice postaci mieszkańców Wschodu. Rycinom towarzyszą adnotacje i komentarze w językach niemieckim, łacińskim i holenderskim, które prawdopodobnie powstały na różnych etapach istnienia woluminu, sporządzone przez specjalistów zainteresowanych ilustracjami.

Tytułem uzupełnienia należy dodać, że Miscellanea Cleyeri obejmują również 35 rycin o tematyce brazylijskiej. W opinii badaczy, zostały one oddzielone od ilustracji poświęconych florze, faunie i rdzennym mieszkańcom Brazylii, które także wchodzą w skład Libri Picturati przechowywanych w Bibliotece Jagiellońskiej, zgrupowanych w tomach opatrzonych sygnaturami A32–A35 i A36–A37 (częściowo dostępnych w JBC).

W tym kontekście warto przypomnieć, że jako pierwsza do Brazylii dotarła armada dowodzona przez Pedro Álvaresa Cabrala (ok. 1467–ok. 1520), zmierzająca śladami Vasco da Gamy do Indii, w 1500 roku. Czy stało się to niezamierzenie, pod wpływem działania sił przyrody, gdy silne wiatry atlantyckie zepchnęły okręty z obranego kursu daleko w kierunku zachodnim, jak podaje oficjalna wersja? A może raczej chodziło o realizację przemyślnej strategii polityczno-ekonomicznej przez króla Manuela I, który już wcześniej miał posiadać informacje o lądzie znajdującym się na tamtym obszarze, utrzymywane w sekrecie? Historycy do dziś poszukują odpowiedzi na te pytania.