Os Lusiadas de Luiz de Camões, 1874

Os Lusiadas de Luiz de Camões. Unter Vergleichung der Basten Texte, mit Angabe der Bedeutendesten Varianten und Einer Kritischen Einleitung Herausgegeben von Dr. Carl von Reinhardstoettner Strassburg-London: Karl J. Trubner, 1874

Sygnatura BJ: 152762 II

Żywe zainteresowanie Camõesem w niemieckich kręgach akademickich datuje się od drugiej połowy XVIII wieku. Z tego okresu pochodzą prekursorskie prace Johanna Andreasa Dieze (1729–1785), wykładowcy na Uniwersytecie w Getyndze (1769). Nieco ponad trzy dekady później (1805) studia innego uczonego z tej samej uczelni, Friedricha Bouterweka, znacząco przyczyniły się do upowszechnienia wiedzy na temat biografii i dzieła Camõesa, inspirując wielu intelektualistów niemieckich i zagranicznych. Tytułem przykładu, na pracach Bouterwerka bazuje rys biograficzny, który poprzedza przekład „Os Lusíadas” wykonany przez F. A. Khuna i C. Th. Winklera (wyd. 1807, druga edycja 1828).

W drugiej połowie XIX wieku istotny wkład do niemieckich studiów nad Camõesem wniósł Carl von Reinhardstoettner (1847–1909). Dzięki dysertacji poświęconej „Os Lusíadas”, obronionej na Uniwersytecie w Monachium w 1872 roku, jest on uznawany za pierwszego niemieckiego uczonego, który uzyskał habilitację na podstawie badań luzytanistycznych. Dysertacja została wydana po raz pierwszy w 1872 roku pod tytułem „Beiträge zur Textkritik der «Lusiadas» des Camoens” (Monachium: F. Straub). Stanowi ona ważny przyczynek do analiz tekstologicznych portugalskiej epopei. Autor opublikował pracę ponownie dwa lata później, w wersji uzupełnionej, pod zmienionym tytułem „Os Lusiadas de Luiz de Camões […]”. Prezentowany egzemplarz należy do tej właśnie edycji wspomnianej monografii.

Dalsze publikacje C. von Reinhardstoettnera z zakresu studiów portugalistycznych obejmują m. in. szkic biograficzny Camõesa (wyd. Lipsk, 1877 i 1879), studium porównawcze z zakresu gramatyki historycznej języka portugalskiego (wyd. Strasburg, 1878), a także dzieje literatury portugalskiej (wyd. Lipsk, 1904).