Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok Statecznosci Iaponskiey, 1625

Widok Statecznosci Iaponskiey Przez ktorą Sto Osmnascie Zacnych Męczennikow Okrutnymi mękami Dla Iezvsa Chrystvsa zamordowani przez miecz, ogien y wodę Korony Chwały nieśmiertelney dostąpili Roku 1622

Poznań: Drukarnia Jana Wolraba, 1625

Sygnatura BJ: CIM.5640

Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa

Święty Franciszek Ksawery (właśc. Francisco de Jasso y Azpilicueta, 1506–1552) był współzałożycielem Towarzystwa Jezusowego i bliskim współpracownikiem św. Ignacego Loyoli. Od 1541 roku przy wsparciu Korony portugalskiej prowadził żarliwą i niezwykle owocną działalność ewangelizacyjną na terenach Indii i Japonii, pragnąc objąć nią także Chiny, w czym jednak przeszkodziła mu przedwczesna śmierć. „Apostoł Indii”, jak go nazwano, został kanonizowany w 1622 roku.

Kult świętego w Polsce szerzyli jezuici, co uwidacznia pisemko przygotowane z inicjatywy Kolegium Jezuickiego w Poznaniu (1625). Tłumaczenie tekstu, zawierającego opis męczeństwa misjonarzy w Japonii (m. in. Pedro de Zúñigi w 1622 roku), wykonał nieznany jezuita, choć niektóre źródła przypisują autorstwo tego przekładu Pawłowi Zamachowskiemu (ok. 1600–1639), prefektowi kongregacji S.J. Publikację otwiera dedykacja, zamykają zaś modlitwy do św. Franciszka Ksawerego. Do całości dodano rycinę ukazującą świętego w drodze do Japonii, przedstawionego na tle egzotycznego pejzażu jako pieszy wędrowiec w habicie, z laską pielgrzymią i różańcem w dłoniach.