Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wyjątki z poematu Juljana Korsaka, 1837

Julian Korsak

Wyjątki z poematu Juljana Korsaka pod tytułem: Kamoens [w:] „Wizerunki i Roztrząsania Naukowe. Poczet Nowy”, 1837, t. 18, str. 96–101. Wilno: Józef Zawadzki własnym nakładem

Sygnatura BJ: 29 I czasop.

Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa

 

Poeta i tłumacz Julian Korsak (1806 lub 1807–1855) sytuuje się wśród polskich autorów oryginalnych utworów literackich osnutych na kanwie półlegendarnej biografii Camõesa, zwłaszcza wyobrażeń dotyczących ostatnich dni życia portugalskiego twórcy. Sugestywny tytuł poematu Korsaka „Kamoens w szpitalu. Opowiadanie poety” wskazuje na inspirację znanym również z innych tekstów z epoki, w tym polskich, wizerunkiem Camõesa wycieńczonego wiekiem i chorobą, który umierając samotnie jako nędzarz w szpitalu pozostaje oddany ojczyźnie, niezłomnie zachowując wyznawane ideały i postawę patriotyczną. Dla ówczesnych odbiorców polskich utwór Korsaka był czytelny pod względem odniesień politycznych do losów i rzeczywistości naszego kraju podzielonego między zaborców.

„Wyjątki z poematu” wydano drukiem w numerze czasopisma wileńskiego „Wizerunki i Roztrząsania Naukowe. Poczet Nowy” z 1837 roku, natomiast w całości tekst ukazał się trzy lata później, w drugim tomie „Nowych poezji” Juliana Korsaka (Wilno, 1840).