Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zakochanie

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zakochanie

W aspekcie niniejszej wystawy, koniecznym wydaje się zwrócenie uwagi na to, że bycie samotnym oraz pozostawanie bez partnera (partnerki) to nie to samo. W życiu możemy być sami, ale nie samotni, a co za tym idzie pierwszy ze stanów jesteśmy w stanie zmienić, czy to świadomie nań wpływając czy czekając na samoistną odmianę losu, na łut szczęścia. Współcześnie występuje bardzo wiele możliwości zapoznania nowej osoby lub potencjalnego przyszłego partnera. Wśród tych najprostszych i najbardziej dostępnych są portale randkowe, spotkania typu Speed Dating czy przestrzeń publiczna (kawiarnie, muzea, kina itp.).

Dla osób mniej ufającym „nowoczesnym wynalazkom” wciąż pozostają kluby samotnych serc, spotkania ze swatem czy rubryki towarzyskie. Szczególnie intrygujące w tym zestawieniu wydają się ogłoszenia matrymonialne, które towarzyszą ludzkości niemal nieprzerwanie od końca XVII wieku, choć nieustannie zmienia się ich forma. Za pierwszy anons towarzyski, który ukazał się drukiem uznaje się wpis pewnego gentlemana, który na łamach brytyjskiego pisma: „Collection for the improvement of husbandry” w 1695 roku poszukiwał towarzyszki życia. Jego przedruk wraz z tłumaczeniem jest wyjątkowym obiektem w tej kolekcji, przede wszystkim dlatego, że pozostałe zbiory reprezentują wyłącznie polskie pisma matrymonialne. Prawdziwy rozkwit pierwszych anonsów, a także gazet matrymonialnych w Polsce przypada dopiero na okres dwudziestolecia międzywojennego, jednak pojedyncze przykłady można znaleźć już w I połowie XIX w. Wśród zaprezentowanych materiałów znajdą się: „Amorek” (1924), „Wiadomości Matrymonialne” (1926), „Głos Serca” (1934), „Głos Serca: Biuletyn Towarzysko-Matrymonialny - Jednodniówka” (1947).

Tekst i opracowanie tej częsci wystawy: Jagoda Nowak

 

Nagłówek czasopisma, w którym ukazało się pierwsze ogłoszenie matrymonialne oraz jego treść wraz z tłumaczeniem na j. polski, [w:] „Collection for the improvement of husbandry and trade”, 1695, nr z 19 lipca, s. 1

Poniżej: Okładka, rozkładówka z anonsami oraz artykuł wstępny jednego z pierwszych polskich czasopism o charakterze matrymonialnym: „Amorek”, R. 1, nr 1 (1924), [online:] https://polona.pl/item/amorek-r-1-nr-1-1924,NzkwODA4MQ/0/ 

 

 

Poniżej: "Marzenie: Wytworne czasopismo matrymonialne", okładka oraz strony z ogłoszeniami dla Pań i Panów, 1930, nr 1

 

Poniżej: "Oferta: Miesięcznik poświęcony sprawom pośrednictwa pracy, zarobku, kupna, sprzedazy, matrymonialnym i towarzyskim (...)"

 

Poniżej: "Głos Serca" z 1 października 1934, nr. 8 i 9

 

Poniżej: "Goniec Krakowski", 1944, nr 165

 

Poniżej: Okładka lokalnej jednodniówki matrymonialnej z obszaru Szczecina.
„Głos Serca: Biuletyn Towarzysko-Matrymonialny”, 1947
 [online:] https://zbc.ksiaznica.szczecin.pl/dlibra/publication/26983/edition/22722/content?ref=desc