Lusiadas de Luis de Camoens, 1800

Lusiadas de Luis de Camoens, Coimbra: Na Imprensa da Universidade, 1800, t. I

Sygnatura BUŁ: 1016168/1

Biblioteka Cyfrowa UŁ

Coimbra to niezwykle prężny ośrodek typograficzny w Portugalii, w którym „czarna sztuka” dynamicznie rozwijała się od 1530 roku pod auspicjami instytucji kościelnych oraz monarchy. Do jej upowszechnienia i udoskonalenia znacząco przyczyniła się działalność Uniwersytetu w Coimbrze, uczelni o długiej i bogatej tradycji naukowej i kulturotwórczej, sięgającej schyłku XIII stulecia. Pod koniec XVIII wieku uniwersytet zyskał własną oficynę wydawniczą – Imprensa da Universidade (Wydawnictwo Uniwersyteckie). Wśród dzieł z różnorakich dziedzin, autorstwa wybitnych postaci portugalskich i europejskich, które wówczas publikowano z inicjatywy uczelni nie mogło zabraknąć arcydzieła literatury portugalskiej pióra Camõesa.

W 1800 roku ukazało się drukiem dwutomowe wydanie epopei, którego redaktorem był Joaquim Inácio de Freitas (1760–1831), uznany wykładowca akademicki, a także filolog i poeta. Freitas, świetnie zorientowany w dotychczasowej historii wydawniczej dzieła Camõesa, dokonał wyboru i kompilacji tekstów wprowadzających, które zaczerpnął z kilku wcześniejszych portugalskich edycji, począwszy od XVII wieku.

Egzemplarz tego wydania należący do księgozbioru BUŁ obejmuje tom I.